najczęściej pomaga on po prostu ludziom. Chodzi tu o pomoc w sądzie, w sprawach cywilnych, rozwiązywanie różnego rodzaju kwestii związanych ze spadkami i tak dalej. Wszystko to sprawia, że kariera w prawie jest skomplikowana i nie jest dostępna dla każdego licealisty. Już samo dostanie się na studia to wyzwanie, a co dopiero późniejsze utrzymanie się na tychże studiach prawniczych. Warto mieć tego świadomość!
Nowe prawo po transformacji ustrojowej
Transformacja ustrojowa w Polsce spowodowała ogromne zmiany w naszym systemie prawnym. Wydaje się to bardzo oczywiste, że po zmianach na przełomie 1989 roku trzeba było w prawie zmienić wiele. I tak zmieniano – przez lata dostosowywano polskie prawo do europejskich standardów. Wprowadzono między innymi nową konstytucję – ustawę zasadniczą, która miała ogromny wpływ na działanie różnego rodzaju podmiotów polskiego prawa. Lata dziewięćdziesiąte były kluczowe w powstawaniu nowego systemu prawnego i nowych ustaw, które po latach niestety okazywały się czasami wadliwe i w późniejszych czasach trzeba było je poprawiać. Polskie prawo niewątpliwie powstawało w bardzo nietypowych okolicznościach w porównaniu do krajów zachodnich.
Studia prawnicze – najważniejsze informacje
Czy zostanie prawnikiem wiąże się z wieloma wyrzeczeniami? Z pewnością tak! Mamy jednak w Polsce ten przywilej, że osoby naprawdę uzdolnione lub po prostu te, które mają najwięcej samozaparcia, dostaną szansę zostania prawnikiem. Wynika to z faktu, że uczelnie w Polsce na ogół są bezpłatne. Rzecz jasna są też płatne prywatne akademie, ale można stwierdzić, że prawo na Uniwersytecie Warszawskim, czy też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to prawdziwa czołówka uczelni w naszym kraju. Do każdej z tych uczelni można dostać się po prostu mając jak najlepsze wyniki w nauce. To kluczowa rzecz dla każdego kandydata na studia, a później dla studenta.